Państwo przyjmujące

Nazwa Państwa Rzeczpospolita Polska
Powszechna forma Polska
Flaga dwie równe poziome barwy - biały na górze i czerwony na dole
Powierzchnia 312,677 kilometrów kwadratowych
Podział administracyjny Polska jest podzielona na 16 województw
Ludność 38.6 milionów
Stolica Warszawa (ludność 1.75 milionów)
Przekrój ludności 98% Polacy, 2% inni (Ukraińcy, Białorusini, Niemcy, Żydzi, Słowacy i Litwini)
Język Polski
Religia 95% rzymskokatolicka, 5% inne (głównie prawosławie, protestantyzm)
Ustrój Republika parlamentarna
Prezydent Bronisław Komorowski
Waluta Oficjalny środkiem płatniczym w Polsce jest złoty (PLN), dzielący się na 100 groszy
Czas środkowoeuropejski/wschodnioeuropejski
Elektryczność ~230 V, 50 Hz AC
System miar Metryczny

Rzeczpospolita Polska leży w Europie Środkowej, granicząc od północy z Morzem Bałtyckim i Rosją (obwód kaliningradzki), od północnego wschodu z Litwą, od wschodu z Białorusią, od południowego wschodu z Ukrainą, od zachodu z Niemcami, a od południa ze Słowacją i Czechami. Od maja 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Usytuowana w samym sercu Europy Polska była zarówno pomostem jak i linią frontu pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy.

Polska jest jednym z większych państw Europy Środkowej i częścią północnoeuropejskich nizin. Najbardziej charakterystyczną cechą ukształtowania Polski są rozległe niziny, pokrywające dwie trzecie północnej części kraju. Leżąca na południu jedna trzecia państwa jest regionem górzysto ? wyżynnym. Na południowym zachodzie pasmo Sudetów tworzy naturalną granicę z Czechami. Podążając dalej na wschód wzdłuż granicy ciągną się poszczególne pasma Karpat, wśród których największym są Beskidy. W części południowej Karpat znajdują się Tatry, usytuowane na terytorium Polski, z najwyższym szczytem w kraju, Rysy (2 499 m n.p.m.). Północną części Karpat zajmują tereny wyżynne, wśród których godne uwagi są Góry Świętokrzyskie. Najdłuższą rzeką Polski jest Wisła, biorąca swój początek w Beskidach, biegnąca następnie przez całe terytorium kraju, aż do ujścia do Morza Bałtyckiego. Odra mająca źródło w Czechach, jest drugą co do wielkości polską rzeką. Tworzy naturalną granicę z Niemcami. Największe jeziora znajdują się na Mazurach w północno - wschodniej Polsce. Wschodnią część kraju pokrywają naturalne lasy, pośród których najbardziej znana jest Puszcza Białowieska, która jest miejscem schronienia dla europejskich żubrów.

Główne historyczne miasta takie jak Warszawa, Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Płock, Toruń i Gdańsk zostały założone wzdłuż brzegów Wisły. Nowoczesna architektura współistnieje tam z zabytkami historycznymi, jak Stare Miasta w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, rynek w Kazimierzu Dolnym czy Sandomierzu, pamiętającymi czasy nawet sprzed ośmiuset lat.

Sławni Polacy:

  • Naukowcy: Mikołaj Kopernik oraz Maria Skłodowska-Curie (laureatka nagrody Nobla)
  • Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor
  • Laureaci nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Henryk Sienkiewicz, Władyslaw Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska
  • Jan Paweł II - pierwszy polski Papież
  • Lech Wałęsa - polityk (laureat pokojowej nagrody Nobla)
  • Reżyserzy - Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda
  • Adam Małysz - sportowiec

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer