Miasto Białystok

Białystok, stolica Województwa Podlaskiego, jest jednym z największych miast leżących na granicy pomiędzy przenikającymi się kulturami Wschodu i Zachodu. Białystok leży 188 km od Warszawy i zaledwie 54 km od granicy z Białorusią. Przecinają się tu drogi i szlaki kolejowe, jako że Białystok jest usytuowany na międzynarodowej linii kolejowej Berlin - Warszawa - St. Petersburg - Moskwa. Ulokowanie Białegostoku w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji, jak również wygodne połączenia komunikacyjne, tworzą wyśmienite warunki do ekonomicznego i kulturowego rozwoju więzi ze wschodnią i południową Europą.

Podstawowe informacje o Białymstoku:

  • ludność - 292 150 mieszkańców
  • powierzchnia - 94 km2
  • dochód na jednego mieszkańca - 2281 PLN
  • liczba samochodów na 1000 mieszkańców - 240
  • uczelnie wyższe - 15
  • liczba studentów - 46 000

Białystok jest najbardziej znaczącym centrum akademickim i naukowym w północno - wschodniej Polsce. 15 białostockich wyższych uczelni oferuje swe usługi dla około 46 tys. polskich studentów i ok. 300 zagranicznych.

Najstarszymi, posiadającymi znaczne osiągnięcia państwowymi uczelniami w mieście są: Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka. Istnieje także Uniwersytet w Białymstoku, który powstał z dawnej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Szkolnictwo wyższe reprezentują także Wydział Lalkarstwa Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i białostocka filia Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Białostockie uczelnie wyższe tworzą bazę pod rozwój ekonomiczny miasta. Wszystkie szkoły wyższe zatrudniają około 10 tys. Osób, co stanowi 7,5% wszystkich zatrudnionych w mieście.

Od wieków Białystok był miastem różnorodności religijnej i etnicznej, co nadało miastu specyficzny charakter, między innymi otwartość, przyjacielskość i gościnność. Wielokulturowy wymiar Białegostoku był głównym powodem dla którego białostoczanin Ludwik Zamenhof stworzył język Esperanto. W Białymstoku siedzibę mają liczne organizacje kulturalne. Każdego roku, Państwowa Filharmonia w Białymstoku gości wielu wyróżniających się muzyków z Polski i zagranicy. Festiwale, takie jak: "Dni Sztuki Współczesnej", "Jesień z bluesem", "Katedralne Koncerty Organowe", i "Letnie divertimento" są ważnymi wydarzeniami w życiu Białegostoku. Białostocki Teatr Lalek i Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki wystawiają wiele interesujących przedstawień teatralnych. Scena gościła ostatnio wielu dobrze znanych aktorów. Profesjonalna sztuka jest wystawiana w Galerii "Arsenał", gdzie oprócz sztuki współczesnej są także inne pokazy sztuki. Kolejną białostocką galerią jest "Marszand". Obrała ona inny kierunek niż Arsenał, koncentrując się na wystawach prac regionalnych artystów. Sztuka i dorobek rodziny Śledzińskich są prezentowane w Galerii nazwanej ich nazwiskiem. Instytucja ta powstała w 1992 roku.

Jak dostać się do Białegostoku?
Najdogodniejszymi środkami lokomocji z Warszawy do Białegostoku są pociąg lub autobus. Odległość między miastami wynosi ponad 180 km. Do Warszawy można przylecieć samolotem z większości miast Europy.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer